- Strona Główna
- Program
- Wernisaż i wystawa prac Pauliny Krajewskiej
Wernisaż i wystawa prac Pauliny Krajewskiej
Malowniczo położona drewniana cerkiew w Nowym Bruśnie zachwyca architekturą. W sakralnym wnętrzu echo bogatej, trudnej historii i pustka. Jest jak człowiek w oczach Boga. Każdy zachwycający. Obfitujący w różnorodne doświadczenia, rozbrzmiewające w głębi duszy. Dokładnie tam. gdzie ma mieszkanie Najwyższy. Zarówno przestrzeń cerkwi, jak i serce człowieka pustymi są bez Jego obecności.
Na tegorocznym Festiwalu Rezonanse zadbamy, aby tej pustki nie było. Oba światy boski i nasz czysto ludzki, będą się wzajemnie przenikały. W wymarłej cerkiewnej przestrzeni, po raz pierwszy po jej odbudowie, rozbłysną wizerunki Przedwiecznego. On – jedyne światło na moich obrazach, w wybranych przeze mnie ikonach, poprowadzi nas przez Swoją historię. Choć na chwilę powróci do opustoszałej świątyni, by – jak ufam – tym razem zachwycić nas Sobą. Chociażby w jednym skromnym westchnieniu, że to niezwykłe, Odwieczny i ja mamy takie same przeżycia.
Paulina Krajewska
Obrazy Pauliny Krajewskiej to teologia bliskości i teologia zachwytu. Obserwator angażuje się cały – ciało wyrywa się by być jak najbliżej, a równocześnie umysł szanuje prostotę i niedostępność Boskiej tajemnicy. Każdy obraz ma w sobie światło i żar. Światło i żar to właściwości płomienia, które oznaczają obecność Boga. Płomień świeci i parzy jednocześnie. Urokiem światła przyciąga i woła wędrowca pustyni i nocy – zbliż się. A równocześnie żarem ostrzega tego, kto chciałby bezmyślnie go dotknąć. Wyraża on realizm konkretnego symbolu Istoty Boga: urok i nietykalność Tajemnicy. Biblia przekazuje nam symbol Płomienia, tajemnicę obecności i działania Boga – tajemnicę głębi Obłoku. Piękno i nietykalność są cechami piękna Boga. Piękno to zarazem przyciąga, a równocześnie nie pozwala się zawłaszczyć postronnemu, niezaangażowanemu widzowi. Ono przyciąga, rani, rozpala i potęguje pragnienie.
dr hab. Tomasz Gałuszka OP,
prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Paulina Krajewska – dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Ukończyła podyplomowo arteterapię w Łodzi u profesora Karolaka. Wykładała na Wydziale Dziennikarskim WSiZ w Rzeszowie projektowanie graficzne i techniki multimedialne.
Jej ikony są niewielkie i minimalistyczne, bo przecież Wszechmocny wcielił się w maleńką ludzką istotę. Tworzy w ciszy będącej echem kontemplacji Słowa wypowiedzianego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Wykorzystując tradycyjny warsztat szkół rosyjskiej i bizantyjskiej, surowość lipowej deski, świeżość ręcznie ucieranych farb wypracowała własny język malarski. Prosta, uboga forma jej obrazów wizualnie odbiega od ikon kanonicznych, ale ma w sobie najistotniejszą cechę ikony - przekaz duchowy. Każda jest owocem wielomiesięcznej, mozolnej pracy. I modlitwy, bo kiedy je pisze, zawsze towarzyszy jej otwarte Pismo Święte. To, co ostatecznie znajdzie się na ikonie, jest odbiciem medytacji nad daną sceną. Czasem nawet jedno, z pozoru mało istotne słowo, kiedy zostanie przeniesione na ikonę, otwiera bogactwo znaczeń.W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji „Światłość Prawdziwa” dwóch autorów Pauliny Krajewskiej i Hieronima St. Kreis OSB, gdzie Słowo i ikony autorki, wybrzmiały w pięknej poetyckiej formie echo-e.Jej obrazy prezentowane na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.Wystawy:
Sacrum, Ikona, Abstrakcja wokół Jerzego Nowosielskiego IMO Galeria Sztuki Współczesnej, Stary Sącz 2022
Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Warszawa, 2022
Gaude Mater, Częstochowa, 2021
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 2020
Galeria BWA ” u Jaksy”, Miechów, 2019
Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019
Nowa Epifania Piękna Muzeum Ikon w Supraślu, 2019
Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 – wystawa zbiorowa
Mińsk, Białoruś 2018 – wystawa zbiorowa
Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017
Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
Muzeum Narodowe we Lwowie – wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017
Wernisaż
11/10 | godzina 16:00
Wystawa dostępna będzie
12/10 | w godzinach 11:00-15:00
13/10 | w godzinach 13:30-16:00
Cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie
NOWE BRUSNO 103,
37-620 NOWE BRUSNO