Dlaczego (powstały) Rezonanse?

Czy można przejść obojętnie wobec widoku kunsztownych instrumentów wykonanych ręką mistrzów, skrywających ducha i wrażliwość minionych pokoleń, których jednak nie sposób dotknąć, poznać czy usłyszeć?

Bez wątpienia takimi unikatowymi, lecz uśpionymi „instrumentami” są kościoły i cerkwie leżące na podkarpackim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej.

Przepięknie ulokowane, szlachetnie wykonane i zdobione, choć niejednokrotnie bardzo zadbane i niosące w sobie piękno historii, tradycji i pobożności wielu pokoleń, stanowią dziś niedostępne, a często nawet zapomniane obiekty muzealne, które podziwiać można dzięki nadzwyczajnej determinacji i zazwyczaj jedynie z zewnątrz.

Łukasz Serwiński

dyr. artystyczny Festiwalu
prezes Fundacji inCanto

Rezonanse to festiwal muzyczny, który powstał po to, by te wyjątkowe przykłady naszej unikalnej, rodzimej architektury znów napełnić życiem i brzmieniem – by „rezonowały” dźwiękiem muzyki oraz swoim własnym pięknem, które chcemy wraz z publicznością z roku na rok poznawać bliżej.

Jaką muzykę prezentujemy?

W programach koncertów sięgamy przede wszystkim po dawną, kameralną muzykę sakralną, zarówno wokalną, jak i instrumentalną. Najbardziej interesuje nas muzyka średniowiecza, renesansu i baroku, ale doceniamy także twórczość współczesną, która zakorzeniona jest w tradycji i ją rozwija.

Zależy nam na wyeksponowaniu lokalności, stąd zawsze staramy się powiązać koncerty pod względem repertuaru, treści lub stylistyki z konkretnym miejscem, w którym się odbywają.

Z drugiej strony, chcielibyśmy, żeby miejscowa społeczność mogła poznać spuściznę kultury europejskiej wykraczającej poza kontekst regionalny. Dlatego na Rezonansach, obok tradycyjnych pieśni, będzie można usłyszeć polifonię wielkich mistrzów lub dworski repertuar barokowy. A tę muzyczną mozaikę spina kulturalną i krajobrazową klamrą wspaniała drewniana architektura i niezwykły urok regionu, w którym mamy nadzieję gościć przez długie lata.

Fundament Rezonansów

Jako ludzie wierzący uważamy, że przestrzeń kościołów, na co dzień służąca spotkaniu z Bogiem, nie powinna być wykorzystywana komercyjnie, a będąca naszym wspólnym skarbem muzyka sakralna, wykonywana w ich wnętrzach, powinna być udostępniana wszystkim chętnym. Z tego powodu wszystkie koncerty w ramach Rezonansów są całkowicie nieodpłatne (konieczne jest jedynie pobranie darmowej wejściówki).

Jednakże to nasze cenne kulturowe dziedzictwo i twórcze rozwijanie tradycji wymaga troski i zależy od nas wszystkich. Bez hojności osób, którym nie jest obojętne piękno wyjątkowej muzyki, nie będziemy mogli kontynuować naszych ambitnych planów.

Dlatego prosimy o wsparcie naszej idei i dołączenie do grona naszych regularnych Darczyńców.

Jak możemy zadbać o przyszłość Rezonansów?

Justyna Stolarska

koordynator Festiwalu
opiekun Darczyńców

Przede wszystkim wspólnie! Nawet najwznioślejsze idee podlegają regułom tego świata – aby mogły przetrwać, konieczne są środki na ich realizację. Pieniądze na Festiwal staramy się pozyskiwać z funduszy państwowych i samorządowych, jednak taki model finansowania nie gwarantuje stabilności i jest obarczony sporym ryzykiem.

Dlatego już na początku naszej historii prosimy Słuchaczy o choćby drobne, ale regularne wsparcie, które nie tylko będzie wyrazem sympatii i wdzięczności, ale również rzeczywistym filarem wspierającym organizatorów i gwarantującym tworzenie Rezonansów w przyszłości.

Darczyńców festiwalu zapraszamy do tworzenia społeczności Patronów Festiwalu Rezonanse! Dla tej szczególnej grupy słuchaczy przygotowujemy specjalne spotkania, zaproszenia na koncerty i festiwalowe gadżety. Udostępniamy też przestrzeń zamkniętej grupy na Facebooku do wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji.