Dlaczego powstały Rezonanse?

Czy można przejść obojętnie wobec widoku kunsztownych instrumentów, wykonanych ręką mistrzów, skrywających ducha i wrażliwość minionych pokoleń, których jednak nie sposób dotknąć, poznać czy usłyszeć? Bez wątpienia takimi unikatowymi, lecz uśpionymi „instrumentami” są kościoły i cerkwie leżące na Podkarpackim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej. Przepięknie ulokowane, szlachetnie wykonane i zdobione, choć niejednokrotnie bardzo zadbane i niosące w sobie piękno historii, tradycji i pobożności wielu pokoleń, stanowią dziś niedostępne, a często nawet zapomniane obiekty muzealne, które podziwiać można dzięki nadzwyczajnej determinacji i zazwyczaj z zewnątrz.

Rezonanse to festiwal, który powstał po to, by te wyjątkowe przykłady naszej unikalnej, rodzimej architektury znów napełnić życiem i brzmieniem – by „rezonowały” dźwiękiem muzyki oraz swoim własnym pięknem, które chcemy wraz z festiwalową publicznością z roku na rok poznawać bliżej.

Jaką muzykę prezentujemy?

Pod względem muzycznym Rezonanse skoncentrowane są szczególnie wokół tradycji muzycznej Polski i Podkarpacia, a także sąsiednich krajów, z którymi łączy nas szereg kulturowych powiązań. W programach koncertów sięgamy przede wszystkim po wokalną muzykę sakralną, ale zależy nam również na podkreśleniu szczególnej wymowy muzyki instrumentalnej oraz świeckiej, której obiektywne piękno i autentyczność wykonania doskonale współgra z przestrzenią wyjątkowych drewnianych świątyń. Najbardziej interesuje nas muzyka dawnych wieków (średniowiecza, renesansu i baroku), ale doceniamy także muzykę współczesną, która zakorzeniona jest w tradycji i twórczo ją rozwija. Z jednej strony zależy nam na wyeksponowaniu lokalności, stąd zawsze staramy powiązać koncerty pod względem repertuaru, treści lub stylistyki z konkretnym miejscem, w którym się odbywają. Z drugiej strony, chcielibyśmy żeby lokalna społeczność mogła poznać spuściznę kultury europejskiej, wykraczającej poza kontekst lokalny. Dlatego na Rezonansach, obok tradycyjnych pieśni będzie można usłyszeć polifonię wielkich mistrzów lub dworski repertuar barokowy. A tę muzyczną mozaikę spina kulturalną i krajobrazową klamrą wspaniała drewniana architektura i niezwykły urok regionu, w którym mamy nadzieję gościć przez długie lata.

Fundament Rezonansów

Jako wierzący katolicy uważamy, że przestrzeń kościołów, na co dzień służąca spotkaniu z Bogiem, nie powinna być wykorzystywana komercyjnie, a będąca naszym wspólnym skarbem muzyka sakralna, wykonywana w ich wnętrzach powinna być udostępniana wszystkim chętnym. Z tego powodu wszystkie koncerty w ramach Rezonansów są całkowicie nieodpłatne (konieczne jest jedynie pobranie bezpłatnej wejściówki).

Jednakże to nasze cenne kulturowe dziedzictwo i twórcze rozwijanie tradycji wymaga troski i zależy od nas wszystkich. Bez hojności Darczyńców, którym nie jest obojętne piękno wyjątkowej muzyki, nie będziemy mogli kontynuować naszych ambitnych planów.